مشخصات ماده
نام : اکریلیک اسید ، اسید اکریلیک

نام انگلیسی : Acrylic acid

CAS number :

۷۹-۱۰-۷

فرمول شیمیایی : C3H4O2

فروش اکریلیک اسید :
گروه بازرگانی شیمیایی تهران ، از جمله واردکنندگان و فروشندگان اکریلیک اسید بوده و در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی بالخص فروش اکریلیک اسید تجربه بالایی دارد. شما می توانید جهت تهیه با کیفیت و مناسب این محصول با کارشناسان بازرگانی شیمیایی تهران ارتباط برقرار نمایید.

قیمت اکریلیک اسید :
جهت استعلام سریع قیمت اکریلیک اسید صفحه اصلی سایت بازرگانی شیمیایی تهران از اینجا وارد شوید و در قسمت استعلام قیمت ، درخواست خود را ارسال نمایید، کارشناسان فروش ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

اسید اکریلیک چیست؟
فرمول اکریلیک اسید

اسید اکریلیک یک مایع بدون رنگ است که بویی تند در دمای اتاق و فشار معمولی (حدود یک اتمسفر) ایجاد می کند. مقدار تبخیر این ماده در دما و فشار ذکر شده کم است (۰٫۳-۰٫۱۴mg / m3). این ماده در آب و اکثر حلال های آلی متفاوت است.

اسید اکریلیک به صورت تجاری در دو رده بندی قرار دارد: درجه فنی (۹۴٪) برای تبدل شدن به استر و درجه گلسیکال (۹۸-۹۹٫۵٪ وزنی و حداکثر ۰٫۳٪ وزن آب) برای تولید رزین های محلول در آب.

اسید اکریلیک به طور سنتی به عنوان مواد اولیه برای تولید الیاف اکریلیک – متیل اکریلات، اتیل آکریلات، بوتیل اکریلات و ۲-اتیل هگزیل آکریلات استفاده می شود. این اکریلات ها در اصل برای تولید رزین های اکریلیک بر پایه حلال استفاده می شود، اما نگرانی های زیست محیطی در مورد استفاده از حلال باعث توسعه آکریلیک های بر پایه ی آب شده است. کاربرد های آکریلیک های بر پایه ی آب عمدتا در پوشش های تزئینی، سنگ تراشی و نیز کاربردهای صنعتی هستند اما کاربرد های دیگر آن شامل چسب، پوشش کاغذی و چرم، پولیش و پوشش قرص است.

برخی از واکنش های شیمیایی
اسید اکریلیک به راحتی در حضور گرما، نور یا فلزات پلیمریزه می شود و بنابراین مهارکننده پلیمریزاسیون به راکتور تولید اسید اکریلیک اضافه می شود تا از پلیمریزاسیون بیش از حد گرمازای آن جلوگیری شود. مهار کننده هایی که معمولا در آماده سازی اسید آکریلیک استفاده می شود عبارتند از: مونومتیل اتر هیدروکینون (متوکسی فنول)، فنوتیازین،هیدروکینون و …

اسید اکریلیک به راحتی با رادیکال های آزاد و عوامل الکتروفیل یا نوکلئوفیلی واکنش نشان می دهد. این ماده ممکن است در حضور اسید ( اسید سولفوریک ، اسید کلروسولفونیک)، قلیا (هیدروکسید آمونیوم)، آمین ها (اتیلن ادیامین، اتیلنیمین، ۲-آمینو اتانول)، نمک های آهن، درجه حرارت بالا، نور، پراکسید و سایر ترکیبات تشکیل دهنده پراکسید یا رادیکال های آزاد. در غیاب مهارکننده، پراکسیدها هنگام افزودن اکسیژن به اسید اکریلیک تشکیل می شوند. حضور اکسیژن لازم است تا تثبیت کننده به طور موثر عمل کند. اسید اکریلیک هرگز نباید تحت یک محیط بی هوازی مورد استفاده قرار گیرد.

انجماد اسید اکریلیک در دمای ۱۳ درجه سانتیگراد رخ می دهد. انجماد دوباره ی این ماده در شرایط نامناسب دما، دلیل دیگری است که پلیمریزاسیون اکریلیک اسید را تایید می کند.

خواص فیزیکی اکریلیک اسید
اسید اکریلیک دارای وزن ملکولی ۷۲، نقطه ی ذوب ۱۳٫۵ درجه ی سانتی گراد، چگالی ۱٫۰۴۵ گرم بر میلی لیتر، نقطه ی جوش ۱۴۱ درجه ی سانتی گراد و نقطه ی فلش ۶۸ درجه سانتی گراد، دمای بحرانی ۳۸۰ درجه ی سانتی گراد و فشار بحرانی ۵٫۰۶ مگاپاسکال است.

روش تولید اکریلیک اسید
شیوه تولید اکریلیک اسید

اسید اکریلیک به وسیله ی اکسید شدن پروپیلن تولید می شود.

CH2=CHCH3 + ​۳⁄۲ O2 → CH2=CHCO2H + H2O

از آن جایی که اکریلیک اسید و استایرهای آن ارزش تجاری دارند ، روش های بسیاری برای تولید آن توسعه یافته است، اما بیشتر آن ها به دلایل اقتصادی یا زیست محیطی رها شده اند. پروپان یک ماده خام است که به میزان قابل توجهی ارزان تر از پروپیلن است، بنابراین یک مسیر جایگزین مورد بررسی اکسیداسیون یک مرحله ای پروپان است.

کربوکسیل سازی اتیلن به اسید اکریلیک به وسیله ی دی اکسید کربن فوق بحرانی توسط یک کاتالیست کارامد امکان پذیر است.

شرکت شیمیایی Dow و همکارش OPX Biotechnologies در حال تحقیق در مورد استفاده از شکر تخمیر شده برای تولید اسید ۳-هیدروکسی پروپیونیک (۳HP)، به عنوان ماده ی اولیه ی اکریلیک اسید هستند. هدف این است که میزان انتشار گازهای گلخانه ای تولید شده در طی فرایند تولید اکریلیک اسید کاهش یابد.

کاربرد های اکریلیک اسید
بازار اکریلیک اسید در طول سال ها افزایش یافته است، زیرا این مواد شیمیایی در بخش های مختلف، از محصولات آرایشی مانند لاک ناخن اکریلیک گرفته تا صنایع شیمیایی مختلف کاربرد دارد. در استفاده از اسید اکریلیک در جایگاه های مختلف نظر دانشمندان با یکدیگر فرق دارد، زیرا سازمان های بهداشتی در ایالات متحده، استفاده این ماده ی شیمیایی را در محصولات مختلف بررسی کرده اند. به طور سنتی، اکریلیک اسید به عنوان مواد خام در تولید صنعتی استرهای اکریلیک استفاده شده است. این استرهای اکریلیک مانند متیل اکریلات، اتیل آکریلات و غیره برای تهیه رزین های بر پایه حلال استفاده شده است اما با توجه به نگرانی های زیست محیطی، تولید آن ها متوقف شد. علاوه بر این، آکریلیک های توسعه یافته بر پایه ی آب کاربردهای گسترده ای از جمله در رنگ هایی با کاربرد خانگی و در سایر محصولات دیگر مانند نقاشی، کاغذ، چسب و واکس دارند. با تحقیق بیشتر، یک کلاس از این دسته ترکیبات به نام توسعه یافت. پلی اکریلات به همراه اسید اکریلیک در ساخت حجم دهنده ها و امولسیفایرها استفاده می شود. از دهه گذشته، استفاده از اکریلیک در دو بخش خاص بسیار محبوب بوده است. این دو بخش عبارتند از: تولید پلیمرهای سوپرجاذب (SAPs) و پلیمرهای مورد استفاده در ساخت مواد شوینده. گزارش شده است که این SAP های منحصر به فرد تقریبا ۳۰٪ از مصرف جهان در بازار اکریلیک اسید را به خود اختصاص داده اند.

اساسا، SAP ها یک ویژگی منحصر به فرد برای جذب و در همان زمان حفظ رطوبت ۱۰۰ بار بیشتر از وزن خود را دارند. این امر آن ها را به عنوان بخشی جدایی ناپذیر در تولید پوشک بچه، محصولات بهداشتی زنانه و محصولاتی برای بیماری بی اختیاری افراد بالغ ساخته است. به طور خلاصه، اسید اکریلیک یک ماده شیمیایی است که برای آماده سازی پلیمرها، منسوجات، صنایع جوهر، محصولات مصرفی، پلاستیک، مواد شیمیایی کیلیت کننده ی سطحی، مواد پوشش دهنده ی تولید شده بر پایه ی آب و اغلب در صنایع بسته بندی مواد غذایی با دستورالعمل های دقیق از سازمان های بهداشتی مورد نیاز است.

ایمنی
اسید اکریلیک در تماس با پوست شدیدا تحریک کننده و خورنده است. این ماده برای افرادی که با آن سر و کار دارند باعث ایجاد مشکلات تنفسی به مرور زمان می شود. تماس این اسید با چشم می تواند آسیب های بسیار جدی و در برخی موارد بازگشت ناپذیر ایجاد کند. اگر افرادی که در معرض این ماده ی شیمیایی هستند، حد مجاز بخارات منتشر شده را رعایت کنند این ماده هیچ گونه ضرری برای سلامتی آن ها نخواهد داشت.

LD50 این اسید در حدود ۳۴۰ میلی گرم بر کیلوگرم است. اکریلیک اسید یکی از عناصر تشکیل دهنده ی تنباکو است.